Coaching  – učinkovito orodje za osebni in poklicni razvoj

Uspešnega posameznika odlikuje celovita, vsestranska in zadovoljna osebnost, ki je poklicno uspešna, ima urejeno zasebno življenje, se polno vključuje v družabno in kulturno okolje ter skrbi za svoje zdravje in rekreacijo.
Toda "hitenje današnjega dne" je posamezniku odvzelo možnost, da bi sam uspešno obvladoval vsa področja svojega življenja. Za posamezna področja človekovega uveljavljanja, ustvarjanja, družinskega življenja, osebnostne rasti, preživljanja prostega časa, skrbi za rekreacijo in zdravje, poklicni in strokovni razvoj potrebuje posameznik dodatne informacije, motivacijo in sposobnost, da vse dejavnosti obvladuje in jih vključuje v svoje življenje in delo. Ravno to je vzrok, da vse več posameznikov in organizacij išče sodelovanje, pomoč in podporo coachev.
»Usposabljanje povečuje produktivnost v podjetju za 22 %, coaching za 88 %«. Ugotovitev je rezultat obsežne raziskave, ki jo je opravila International Personnel Management Association in je bila objavljena v časniku Financial Times maja 2002. Ravno ta ugotovitev nam da misliti, ali ne bi bilo to orodje zaradi njegove učinkovitosti smiselno pogosteje in bolj sistematično vključevati v proces dela in življenja organizacij.
Kaj je coaching?
Preprosto povedano: coaching je proces, v katerem pomagamo posameznikom ali skupinam/timom, da dosežejo najvišjo mero sposobnosti in zmožnosti za doseganje rezultatov. Ta proces združuje notranje vire, sposobnosti in moč posameznika (skupin/timov), da zmore preseči lastne omejitve in da od sebe ponudi največ kot posameznik, član družine, širše skupnosti ali kot član delovne skupine, oddelka, podjetja, … Coaching daje zelo velik poudarek nastajanju sprememb (in spremembam samim), ki so posledica oblikovanja in doseganja posebnih ciljev.
Metode in tehnike coachinga so usmerjene k »rezultatom/ciljem« in ne k reševanju konfliktov/težav; k spodbujanju razvoja novih strategij mišljenja, delovanja in ne k iskanju možnosti za rešitev problemov in konfliktov, ki so se zgodili v preteklosti. »Popravljalne spremembe« so predvsem domena svetovanja in terapije, cilj coachinga pa je drugačen. Usmerjen je v prihodnost in ne v preteklost. Coaching ni učenje, ni svetovanje, ni poučevanje, ni konzultiranje, ni terapija, ni mentorstvo, ni treniranje.  Je proces, ki omogoča najti boljše načine in poti ravnanja, še posebej takrat, ko ne gre tako, kot bi si želeli, oziroma, ko si želimo nekaj več.
Coach se torej osredinja na možnosti in priložnosti v prihodnosti. Napake, storjene v preteklosti, coacha ne bi smele preveč zanimati.
Vabljeni, da si več o coachingu kot procesu preberete na http://www.coaching.si/ ali
http://www.glottanova.si/ .  
Coaching  kot proces  rasti  je tema o kateri boste lahko veliko brali tudi na portalu velnes.si

Jelica Pegan Stemberger 
Coach za hitro rast podjetij (Glotta Nova in VSŠKV)
Preprosto povedano: coaching je proces, v katerem pomagamo posameznikom ali skupinam/timom, da dosežejo najvišjo mero sposobnosti in zmožnosti za doseganje rezultatov.